FinnHun finn-magyar-angol internetes szótár és szókincstár

mi

Sziasztok!
Ha ez a Találkahely, akkor gondoltam, hogykéne egy ismerkedős topicot nyitni.
Szóval írjatok magatokról, levelezzünk stb. !
Sziasztok!
Szeretnék megtalálni egy Finnországban élő régi barátnőt. Tíz éve Angliában találkoztunk, au-pair-ként dolgoztunk mind a ketten. A régi címére küldött levelemre nem válaszol, de a levél sem jött vissza. Próbáltam még az internetes keresőket cím, vagy telefonszám után kutatva, de hiába. Ha van valakinek valamilyen ötlete, hogy hogyan lehet tűt a szénakazalban megtalálni, kérem segítsen.
Előre is köszi minden választ.

115.
zsuzsi2170
18 éve
bocsi még valami nem tudjátok ki csinálta ezt az oldalt mert ha lenne rajta chat az nagyon király lenne!
114.
Marci
18 éve
Moi moi!

én még csak most kezdem a finn tanulását de szerintem nagyon jól haladok meg szeretnélek kérdezni titeket hogy tudtok e v-mit turenki-ről mert ha megnyerjük a pályázatot akkor tudni akarok amit megtudhatok addig köszi

poika
113.
Marci
18 éve
smile Az az igazság, hogy egy ideje már nem nálam van, hanem Iltatähti-nél, (ha csak vissza nem vitte azóta)!
112.
Gever
18 éve
mármint ezt Gevernek írtam
111.
Hirvi
18 éve
Aha! Szóval te voltál, aki megelőzött a kölcsönzésben! Mentem, kérdeztem, kedves néni kötzölte h. van csak házon kívül... így jártam... tounge
110.
Hirvi
18 éve
Köszönöm, hogy ennyire a szíveteken viselitek a nyelvvizsgámat!Olyan aranyosak vagytok... smile
Na, most már el vagyok látva tanácsokkal, már csak tanulnom kéne...
most épp bele akarom vetni magam az ympäristösuojelu témakörébe
igen, van ilyen Kalauz könyvecském, anya néhány napja vette egy Outi Karanko nevű nénitől.
A tesztek már jól mennek, csak a beszédtől félek
olyan lusta vagyoook...!

Nekem elég sok finn nyelvű mesekazettám meg ilyesmim van,(filmek is akadnak) Uppo Nalle, Rölli, Muumi..
egyébként a muumikat imádom!
Szóval ha kölcsön akarjátok kérni, akkor csak nyugodtan.(azzal a feltétellel,hogy vissza is kapom, mert a családomé is)meg vannak versek is...nem is tudom, ki kérte, de szóval nekem van!
pussz
Ui:Gever, hogy s mint bóvagy mostanában?
109.
Iltatähti
18 éve
Én az Elina-t a Nagykövetségen kölcsönöztem ki. Nem tudom, hogy egyébként honnan lehet megyszerezni...
108.
Gever
18 éve
Svéd-finn koprodukció (de egy svéd regény feldolgozása).
107.
cililii
18 éve
Az nem svéd eredetileg? Mármint az Elina c. film. És honnan lehet megszerezni?
106.
Hirvi
18 éve
Iltatähti!

Én ugyan már elég régen voltam finnből nyelvvizsgázni, de ahogy a Rigó utcát ismerem, nem hiszem, hogy nagyon változott volna. Finnből pedig szerintem nagyjából ugyanazok a vizsgáztatók ma is.
Szóval: szóbelin először magamról kellett beszélni, aztán egy képről (húzni kellet), utána egy szituációs párbeszéd volt a vizsgáztatóval, majd a végén (ez csak a felsőfoknál volt, gondolom, arra mész) egy szöveget lejátszottak 2x magnóról (magyarul), és azt vissza kellett mondani finnül. Ez önmagában elég könnyű volt, az egyetlen nehézséget talán az jelentheti, hogy valamelyik szót nem tudod (ált. valamilyen speciális szöveg van, pl. történelmi, biológiai stb. téma). De nagyon rendesek és segítőkészek, nekem teljesen pozitív élmény volt.
A labor nagyon könnyű, azzal nem lesz gond. Szépen, érthetően beszélnek (szóval nem stadin slangi...), és a szöveg sem nehéz. (Nekünk Alvar Aalto építészetéről volt egy szöveg.)
Az írásbeli sem nehéz. A szokásos nyelvvizsga-feladatok vannak: feleletválasztós teszt, fordítás oda-vissza, tömörítés, fogalmazás. A teszt kivételével használhatsz szótárt. Talán összefutottál már a Kalauz a finn nyelvvizsgához című könyvvel, érdemes nézegetni.
A lényeg: ne félj tőle, simán megcsinálod!
Ha tudok még valamiben segíteni, csak szólj!
105.
cililii
18 éve
sziasztok!

köszönöm minkettőtök segítségét!
nagyon aranyosak vagytok! smile
104.
moonsorrow
18 éve
Moikka!

A kiejtés elég könnyű, leszámítva néhány eltérő hangot, illetve jelölést.
ä - nyílt e, olyasmi, mint mikor az "elment" szót nyelvjárásiasan így ejtik: "eement". Valahol az e és á közöttsmile
y - MINDIG ü! Sosem ejtik j-nek, teljesen megfelel a magyar ü-nek.
+ az e betűvel jelölt hangot viszont kicsit zártabban ejtik, mint mi, olyasmi, mint egy röviden hangoztatott é.
És ami még fontos, hogy a rövid-hosszú hangok időtartamának aránya eltér a magyartól: nálunk ez az arány 1:2, a finneknél viszont 1:3. Vagyis nem pusztán a:aa vagy t:tt, hanem a:aaa és t:ttt.
hozzávetőlegsmile
Sok örömet a tanulásbansmile
N
103.
noikka
18 éve
Az itt lévő szótárban benne van a nazis. Elég sok mindent jelenthet...
102.
Gever
18 éve
Milyen könyvől tanulsz, hogy ilyenek nincsenek beleírva? Az enyémben ezekkel kezdik.
Az ä-t e-nek kell ejteni, az y pedig tudtom szerint mindig ü-nek.
101.
Gever
18 éve
A hozzászóláshoz előbb be kell jelentkezned.