FinnHun finn-magyar-angol internetes szótár és szókincstár

Magyarok Finnorszagban

Sziasztok!

Na, akkor en kezdem. Bemutatkozom,hogy ne csak egy nev legyek a forumon. Laczkó Veronika a becsuletes nevem. Finnorszagban vagyok EVS-es,mint amilyen Csiszi is volt (szoval az EVS-röl a honlapjan olvashattok-Köszi Csiszi!) A Kivijärvi partjan, Piispalaban (www.piispala.fi) töltöm a szolgalatomat 2003 augusztus 2-tol most aug. 1-ig. Gyerköcöknek vezetek szabadidös programokat. Föleg kezmuves foglalkozasok ezek. Sajna a finnel nem nagyon haladok...nincs tanarom, csak nehany regi könyv...szotar es persze Csiszi szortarasmile Eleg sokat ertek,ugy erzem, de nehezen beszelek...Szertetnek majd otthon valami nyelvtanfolyamot csinalni, vagy valahogy finnt tanulni magyar nyelven. Ha valaki tud valami lehetöseget, akkor kerem, ossza meg velem.


Amugy biosz-környezetvedelem szakos vagyok Egerben a fösulin. Meg van ket evem.

Remelem, masok is jönnek, es bemutatkoznak, s lassan megismerjuk egymast. Kesöbb mas dolgok is kiderulnek majd rolam, most ennyi.
Puszi mindenkinek!
Vera
Mennyi az albérlet?(szabad ilyet kérdezni?) Hogyan kerültél ki? Meddig szeretnél kint maradni? Tényleg olyan nehéz kint ismerkedni, barátokat szerezni?
142.
barbara.turi
14 éve
Bankos... óóh, az nem leszek soha. Kb. szociális munkás vagyok Helsinkiben, és Vantaaban lakom. Elég rossz lenne Lahtiból ingázni; és főleg sokba kerülne. (Bár megjegyzem, hogy a finn állam utólag visszafizeti az munkahelyi utazás évi 500 euró feletti költségét.) Mindegy, akkor sem telik olyan luxusra, mint lakás, minimálbér alatt keresek.
Igen, finntudás......... [Amúgy is, hol leszek három év múlva?]
141.
kirahvi
14 éve
Bocs, hogy ennyire kíváncsi vagyok, de te hol laksz Finnországban? Bankos vagy? olyan kézenfekvő válasz lenne az igen, mert ez a leosztás... Nagyon örülök, hogy ezeket írtad vissz!!!! Akkor teljesülhet az álmom! Szóval már csak tanulnom és spórolnom kell! Kalandra fel, életet pontosítani, tervet betartani!
Egyébként van még eladó lakás ott, ahol ez is van...laugh
140.
barbara.turi
14 éve
Holnapra megkérdezem konkrétan, de valóban úgy tűnik, hogy az eladási ár a hétezer euró. A többi biztonsági letét, vízdíj, havi tölesztés (??).
Ha levonom a feltételezett árból a kezdő biztonsági részletet, és elosztom a havi törlesztésekkel, akkor egy aacsony kamatú egyéves törlesztés jön ki, úgy 3,6% körül. [Lehet, hogy Lahtiba kellene költöznöm?]
Biztosat inkább csak holnap mondok, ezt fogjuk fel játéknak a számokkal.
139.
kirahvi
14 éve
Kedves vagy, kösz a tippeket. Én úgy gondoltam, hogy szabad felhasználású hitelt vennék fel, és akkor ahhoz nincs semmi közük, hogy mire költöm. És szerintem, ha van saját alapom, amit addig összegyűjtök 1.950.000 Ft, akkor adnak. Nekik az a lényeg, hogy visszakapják a pénzüket. Én a lakást Lahtiban néztem, 5/5 emelet, 58,5 m2, közel a kórházhoz, a belvároshoz, de mégis kicsit kiljebb, '93-ban épült társasházban/panelban. Mondjuk furcsálnám, ha az első fizetéseim 2500 euróból kérnek albérletre havonta 7510 eurót. Néhány adat, csak mert én nem értem még teljesen őket:Asumisoikeusmaksu 7 510,84€
Velaton myyntihinta 7 510,84€
Vuokravakuus 1111,54
Käyttövastike 555,77 €/kk
Vesimaksun peruste 12.00 EUR/kk/hlö
Ha tudod melyik pontosan mit jelent, kérlek fordítsd le...
138.
barbara.turi
14 éve
(Szeretem a finnhun rendszerét :/ )
Nos, látom, egészen komolyan gondolod a dolgot; hiába no, a finnországi magyar lányok mindig is (mostanában legalábbis) erősaebb csapat voltak, mint a másik nem. Hitel: óvatosan számolj vele, mert otthoni bank nem ad, ha nem mo.-i ingatlant veszel, az itteninek pedig nem adnak szíre-szóra, csak ha mondjuk már dolgoztál itt egy évet. Figyelem, tudni nem tudom, csak így gondolom.
A hétezer eurós lakás nagyon olcsónak tűnik, _véleményem szerint_ (de majd utánanézek) szorozd be tízzel, s onnantól lesz reális. A főváros környékén mindenesetre nem ritkák a százmillió forintos lakások sem.
Kérdezz csak nyugodtan, úgy tanulsz! (Nagyon halkan megjegyzem, hogy kérdezz az Index fórumán is, ott sokkal több ember van, vélhetőleg részletesebb/pontosabb infóval lehetsz gazdagabb.
Üdv. k.
137.
kirahvi
14 éve
136.
kirahvi
14 éve
Köszönöm szépen! Nagyon sokat segítettél nekem. Én most állok neki szeptemberben a nyelvtanulásnak, nagyon nagy kedvem is van hozzá, illetve ebből nyelvvizsgázok és ezt el fogadják majd. Szerencsére van egy papírom miszerint már dolgoztam a kórházukban, illetve már most mondta egy tanárom, hogy ír pár sort rólam, ha szükségem van rá. Kiszámoltam, hogy 3 év alatt 1.950.000 Ft-ot tudok megspórolni, és tudok majd hitelt is felvenni. Én nem szeretnék albérletbe menni, különben is tudom magamról, hogy ha kell takarítok vagy bármit csinálok, de nem jövök haza, ha már egyszer kijutottam. Az lehetséges, hogy lakást 7510 euróért áruljanak(58,5m2)?
bocs, hogy ennyit kérdezek, csak nagyon szeretnék mindent tudni!
135.
barbara.turi
14 éve
Szia!

A finnhun nem rossz, csak kisse kihalt wink
Az eselyed a munkara attol fugg, hogy mennyire beszelsz finnul. Es persze attol, hogy van-e felvetel, milyen a gazdasagi helyzet elbocsaas/felvetel), stb. Ez utobbi ugye nem rajtunk fugg. Mindenkepp kerj (ha nem kaptal) refereciat, igazolast a munkadrol!
Ha melot kapol, meg tudsz belole elni, a tobbi szubjektiv. Nagy elonyod, hogy otthonrol is tudsz allasra palyazni, legfeljebb az interju kerul sokba a repulojegy miatt. (A egeszsegugyben ugy tudom, van hiany.)
A kezdes (allas nelkul) remalomba illo, viszont minel jobban tudsz finnul, annal nagyobbak az eselyeid. Nem babra megy a jatek, ha munkara jossz ki, akkor csak egyhavi tartalekpenzre van szukseged a szallasra, kauciora, es enni, azt mondom, hogy ezer euro a minimum. Persze minden szubjektiv, szerencse eseten akar par szaz is eleg (ismerosnel laksz, stb.) A "semmire kijonni" nagyon sokba is kerulhet. Havonta - szubjektiv, persze - harom-otszaz euro a minimum, ugy gondolom. Ha jo ismeroseid vannak - segitokeszek - akkor sokkal konnyebb dolgod lehet. smile
Es a vegere egy nagy pozitivum: Finnorszag elheto hely smile
134.
kirahvi
14 éve
Sziasztok!
Én most regisztráltam magam, de nem bánom, mert jó helyre látogattam el! Voltam már 1x 3 hetet Lahtiban, gyakorlaton voltam kint, a Lahti City Hospitalban. Nagyon megtetszett a finn élet és a klíma. (nem vicc) Most vagyok utolsó éves ápoló és első éves szülésznő hallgató. Még van 3 évem, h pénzt gyűjtsek és elinduljak a nagyvilágba. Az biztos, h ha egyszer kimegyek haza már csak látogatóba fogok jönni. Azt szeretném megkérdezni, hogy szerintetek mekkora eséllyel kapok kint munkát, mennyi a mindennapi élet (euróban) és mennyit kell gürizni, vagy elég az egy munkahely? Sajnos még magyar az életfelfogásom...smile Kérlek titeket aki nekem tud válaszolni, az írjon pár sort! Köszönöm szépen!
133.
barbara.turi
14 éve
Köszi a sok infótsmile
Munkám az lesz már azzal várnak ottsmile
És sajnos itthon nincs időm már megtanulni finnül mer március első hetében mennem kell kismile
És akkor intézzük a lakást meg minden..aztán majd suli..szerencsére a barátom családja tud angolul szal nagy probléma nincsen..csak igen meg kell tanulnismile
132.
kaunotar
15 éve
Szia!

Vantaaban lakom, a Jumala és a VR a K-vonatot jelölte ki kedvencemenk smile gen, a vonatok itt többnyire tiszták, pontosak (ha nem, akkor percre pontosan kiírják, hogy 7shock1 -> 7shock4), de gondolom ezt már tapasztaltad. Ja, és nem sztrájkolnak. Cserébe persze a Helsinki-Tampere jegy 28,40 euro. Na, akkor most elaltatom a vasútbarát énemet. smile

Az eü-vel kapcsolatban nincsnek infóim, de nyugodtan készülhetsz a legrosszabbra. Itt bármilyen regisztrációhoz henkilötunnus, személyi szám kell, ahhoz pedig munka(szerződés). Nem mesélném most itt el a menetét, bár nem olyan bonyi, csak feleslegesnek érzem (még). Lényeg, hogy munka kell.

Finn: magyarul finnt tanulni legegyszerűbb otthon smile , itt nem nagyon fogsz találni olyat. Nekem itt szerencsém volt, sikerült helyben(!) ingyenes(!!) finn-tanfolyamot találni. A tanárnő anyanyelve orosz, de a színvonal elég jó, 99%-ban finnül beszél.
Általános tapasztalatom, hogy szinte csak és kizárólag rajtad múlik, hogy mennyire tanulsz meg finnül! Ha szorgalmas vagy, és van energiád beseggelni (bocsánat) a számokat, az igetípusokat, a fokváltakozást, a szótövek csoportjait, a ragok használatát, akkor bármilye rossz is a tanárod, menni fog smile
Sok sikert hozzá!!!! smile
131.
kirahvi
15 éve
Igazából nem is akarok..lehet a mostani munkáltatóm fogja ha nem akkor beküldöm az Apehnaklaugh
Ja ok köszi az infótsmile
Nemrég utaztam ott vonattal,Helsinkibe és hát uhh nem semmi mennyire más a vonat mint nálunk..és ez enyhe kifejezéslaugh
Szerintem nem lesz támogatássmileMax a családja segít és ennyismile Majd ami fontos h intézzünk el rendesen mindent amit lehet ott..nekem a legfontosabb hogy legyen healty card aztán hellosmile
Te hol laksz? Tudsz magyar-finn sulikat? Mer lehet nekem angol -finnbe kell mennem..és hát megy az angol de kényelmesebb lenne magyarul tanulni a finntsmile
130.
kaunotar
15 éve
Szia!
Nem csináltál még bevallást? De jó Neked... smile
A biztosításról: inkább utazáshozszoktuk csnáltatni, nagyobb az esély, hogy rádesik a riihimäki H-vonat. Természetesen távolról sem kívánom, nem is valós élethelyzet, a VR nem erről híres. Tehát Rád van bízva a dolog.
Itt, Finnországban nem tudom, milyen támogatásra leszel jogosult - gyanítom semennyire, de tudni nem tudom.
Üdv. k.
129.
kirahvi
15 éve
Köszi szépen,Rihiimäkiban leszünk előszőr..aztán szeretnék átköltözni Tamperébe,most hogy voltam az tetszett a legjobbansmile De aztán még ki tudja.
Ő ehhez annyira nem értek,még sosem csináltam bevallást..most kaptam egy ilyen csomagot az APEHtöl de a mostani melohelyemen mondták h lehet még ök csinálják meg..
A másik meg h a biztosítást mennyi időre kössem?Nem tudom meddig leszek kint,hány évigsmile
Bocsi sokat kérdezek tudomlaugh
128.
kaunotar
15 éve
A hozzászóláshoz előbb be kell jelentkezned.