FinnHun finn-magyar-angol internetes szótár és szókincstár

Akik finnül akarnak tanulni.....

Ezzel a kis résszel azoknak szeretnék segíteni akik szeretnének megtanulni finnül. Nincs mindg időm ezért előre is bocsi ha lassan fognak felkerülni az anyagoksmile, de azért igyekszem gyorsabb lenni a csigánállaugh
A telet sajnos nem tudom, télen nem voltam még itt. Kérdezd a nagy varázslót... (Hátha az indiánokra hivatkozik, akik tudvalevőleg hetek óta hordják a fát.) Gonodlom elég hideglesz, bár állítólag Helsinkiben nem volt rendes hó az elmúlt télen, csak Húsvétkor esett (de akkor sok).
Minél több állásra kell jelentkezni, legrosszabb esetben lemondja egyiket vagy máskat!
Jaj, igen, akartam mondani, hogy az autodidakta tanulás szép dolog, de itt nem annyira javallott. Ha valamit rosszul tanulsz meg, nagyon félrevihet!
Szivesen segítek, csak (néha) ki kell várni... wink Sejtettem, hogy a macskát honna fújta a szavak közé a szél... A becézése a macsekoknak "mirri", szerintem magáért beszél ez a szó laugh
Először legyetek itt és: állásban - aztán beszélhetünk, mire hívtok meg wink
125.
kirahvi
15 éve
Nem tudom,hová máshová írhatnám ezt a felhívást és hogy valaki tud-e segíteni,de a barátnőm,Siru Viskari magyar tanárt ketes Vaasa környékén.Ha valaki tud valakit,az segítsenNagyon hálásak lennénk
124.
Ors
15 éve
Én is tehetnék fel pár kérdést finn ügyben?
123.
Ors
15 éve
Szia kirahvi!
A mókus etetés nagyon arismileNálatok télen kb hány fokra kell számítani mert mivel a nyár elmúlt és még mindig nem mentünk ki most már csak a hidegbe megyünk, vagyis nagyon remélem, hogy sikerül menni. A Norbi most jelentkezett egy másik finn állásra is hátha hamarabb lesz belőle kimenetelsmile
Képzeld válaszolt a szegedi nyelvtanár csak az a baj, hogy a távoktatásos módszer a nekünk megfelelő mert ő hétköznapokon pont akkor ér rá mikor én a gyerekeket hozom haza, a Norbi meg még dolgoziksad face Úgy, hogy marad a másik módszer legalább havi egyszer leellenőriz valaki és nem a te nyakadon lógok, hogy mit hogy kell ejtenismile
Amit úgy látom nagyon szarul kezdtem elsmile
A szavakat a finnhun szótárából szedtem elő nekem ezeket dobta ki. Találomra választottam, a macskát meg csak azért mert a gyerekek nem rég kaptak egyet és kérdezték, hogy van finnül a macskasmileJó, hogy nem rögzült a gyerekekben az emä, szép lett volna ha annak szólítanaksmile
Amiket felraktál címeket azok nagyon sokat segítenek köszi őket mondjuk így már teljesebb a dolog, hogy rendbe raktad a hangok kiejtését is. Köszönöm az órát az árát számold ki és írd fel remélem oda tudom adni nemsokárasmile vagy akár ha kimegyünk akkor behozom a postád, ki viszem a szemetet és segítek etetni a mókusokatsmile
122.
Bmwkrafti
15 éve
Nightgirl, részemről: böngésztem a netet, hasznos oldalakat kutatva. ilyen a kettővel lentebb utalt donnervwetteres oldal, amit pár bejegyzéssel lentebb kattinthatóan is megtalálsz. Kiejtéshez, jegyzeteléshez nagyszerű! A szótárt neked is ajánlom, anélkülel leszel veszve, mert az on-line szótárak, khm, a finnhun szótára is, sajnos hagy kívánnivalót maga után.
Ha tényleg érdekel a finn nyelv, akkor mégiscsak szükséged lesz nyelvtanárra.... Vagy pszok szerencsére, és költözz ki te is.... smile

Sok szerencsét és kitartást kívánok!
121.
kirahvi
15 éve
Ha nem rúgnak innen ki reklámozásért: finn-magyar diákszótár, viszonylag friss kiadásban:

http://akkrt.hu/main.php?folderID=875&prodID=32256&pdetails=1

(Magya-finn még nincs, de tervezik kiadni, ha jól tudom.)
120.
kirahvi
15 éve
Szia bmwkrafti!

Ittszép napos idő van, reggel 5, delutan 12-13 fokkal. Kb. magyarországi november, eső nélkül. Polárpulcsi, kesztyű, eső- és szélálló(!!!) cucc szükséges. Én pl. sosem indulok el esőkabát nélkül... Kivéve: postaláda, vagy a mókusok etetése a hátsó kertben wink
A finn kiejtés alapvetően nem nehé a magyar anyanyelvűeknek, az egyik lentebbi kommentben csatoltam a donnerwetter.nemtudommi címét, ott megtalálod a betűk és a szavak kiejtését. Rém hasznos oldal!
Én Pesten hetente csak egyszer jártam, kevésnek bizonyult, mire eljött a következőalaklom, újra bele kellett lendülnöm. Tudom, náltok nem ez a baj, csak mutatom, hogy heti egy alkalom az csak havi négy, és négyszer másfél óra alatt nem sokra lehet jutni. (Amúgy az Effybe jártam, rá tudsz keresni.) A semminél nylván több persze.

Bizony, kissé rossz irányba indultatok...:
igen - kyllä (külle)
macska - (ez jó volt, de biztosan ez a második legfontosabb szó? smile )
anya - äiti (eiti) (na ugye wink )
apa - isä, ez jó volt, de a kiejtése: (isze)

Ami szavakat írtál, csak a teljesség kedvéért:
aivan - egészen, éppen, úgyvan (áiván)
emä - anyaállat, nőstény (éme)

A kiejtésről: a magánhangzók kiejtése a többi külföldinek megfelelő, vagyis az "a" az a magyar "á" nagyon röviden kiejtve nem vagyok ám nyelvész!), az e pontosan ugyanez :rövidített "é". Egyedül a az ä jelenthet problémát, ez a magyar "e"-nek felel meg, de csak nagyjából(!). A finn ä-t leejtettalsó ajakkal ejtjük, kissé hasonlítani fog a magyar "a" hangra is.
A mássalhangzók értelemszerűen ugyanazok,talán a h-t nem ejtik annyira (kirahvi ejtése kb. "kirávi"). Különbség a magyarnyelvhez képest, hogy a kettőzött hangzókat (pl. kk) jobban nyújtják, mint mi. Vannak kettőzött magánhangzók is, ezeket a nyújtva ejtjük:
aa (áá)
ee (éé)
ii (íí)
oo (óó)
uu (úú)
ää (ee)
Mára befejeztük az órát. laugh
119.
kirahvi
15 éve
Sziasztok! A segítségeteket szeretném kérni! Nagyon szeretnék megtanulni finnül, de még nem akarok nyelvtanárhoz járni. Hogy kezdjek hozzá? Ti hogy kezdtétek?
118.
Nightgirl
15 éve
Szia!
Bocsánat, hogy nem írtam és , hogy csak úgy eltűntem de bekapott a gépem egy szép kis vírust és csak tegnap lett kész.
Mi újság felétek, milyen az idő most nálatok?
Egy kicsit azért tartok a kinti hidegtől de ez legyen a legnagyobb gond csak kint lehetnénk mársmile
Azt szerettem volna megkérdezni, hogy néhány szót hogyan kell kiejteni. Tudom ez egy kicsit így neten keresztül hülyén hangzik de nem akarom rosszul megtanulni a kiejtést. Mert az a baj, hogy még nem találtam nyelvtanártsad face Budapesten van nyelv suli de oda heti kétszer minimum kellene menni és a Norbinak nem adnak szabit én meg nem tudom hova rakni a gyerkőcöketsad face
Így még mindig azt itthoni próbálkozás marad. Annyit már elértünk, hogy a 1,5éves kisfiunk magyarul eddig csak 4 szót mondott de finnül már kimond kb 10-etsmile többet karaggyol finnül mint magyarulsmile
Hogy kell ezeket ki mondani?
Pl:igen-aivan (áijván)?
macska-kissa (kisszá)?
anya-emä (emá)?
apa-isä (iszá)
Vagy teljesen rossz felé vettem a kiejtéssel az irányt?
117.
Bmwkrafti
15 éve
valaki légyszíves fordítsa le nekem, sokat segítene.

lehtoon luille makaan, makaan selätysten - pysähtyy tänne niitylle ja kevätaukiolle lehdistä kuulee maata.
116.
kavics
15 éve
y=ü, ez csak természetes wink
Még én is csak az elejét ismerem a nyelvtannak, simán eladnának fókavadásznak a trópusokra - de nagyon hasznos alap.
Egy "ismerős családnál" (itt ismertem meg a házinéni útján őket) segítek be a háztartásba, kutyasétáltatás, takaríts,stb. addig, amíg rendes melóm nem lesz. Ebben a családban rokkant ember van, éselég sok segítséget megkapnk az államtól, többek közt az állam fizeti nekem is ezt a munkát.
Pontosan addig tervezem az ittlétet, mint Ti, csak nekem még nincs rendes állásom. Rendes állásban és kis odafigyeléssel (szerintem) sokat meg lehet spórolni... Szóval majd meglátom, hogy alakul.
A tanfolyam decemberig tart, és nem tudom, milyen szintet fogunk elérni. smile
115.
kirahvi
15 éve
Szia!
Köszi ezt a címet is nagyon sokat segíteszsmile
Az az online gyakorló füzet tényleg klassz lenne pláne ha még a megoldások is benne vannaksmileA kis telhetetlen mi?
Ahhoz képest, hogy itthon tanulgatunk elég flottul megy, na jó nem tökéletes mert attól távol állunk. Szerintem most még azért érzem, hogy jól megy mert csak most kezdtük el pár napja és a legeleje nem nagy szám, mármint a létige meg az ilyenek.Majd azután amikor ide ragzok meg oda ragzok és már el kell, hogy magyarázza valaki, hogy mit miért, na addigra kellene kerítenem egy tanárt.
Mondjuk most az elején még megspóroltam a tanárt mert téged faggatlaksmile
Megkérdezhetem, hogy te mit dolgozol odakint?
És meddig tervezed, hogy kint maradsz?
Mi úgy tervezzük, ha kijutunk akkor nem szándékozunk egy hamar haza jönnismile
Jól tudom, hogy az y-t ü-nek ejtjük?
Mennyi idős a tanfolyam és milyen szinten tanít meg beszélni. Én már azzal is megelégednék ha annyi tudást itthon össze tudnék szedni, hogy kint ne adjanak el. Bár azt gondolom Finnország nem az a hely ahol ettől félni kellene.
114.
Bmwkrafti
15 éve
Szia Lauria!

Igen, kint vagyok, de nem túl régóta.Még elég keveset beszélek, érteni sem értek sokat... Ha azt mondom,hogy az ismerős szavakat el-el tudom kapni, akkor, nem, nemhéz megérteni a beszédet; ha a valódi értésről van szó, akkor még távol állok tőle, ebben nem tudok nyilatkozni.
Sokat segít, hogy sokszor hallom (kéretlenül) ugyanazt a szöveget (pl. metrón, vonaton), így akaratlanul is megjegyzek egy csomó mindent.
Sok sikert a tanuláshoz! smile
113.
kirahvi
15 éve
99: A finnek sem hülyék wink , találtak megoldást, hogy röviden kimondják. A finn nyelvben - keveset beszélek, ha valaki jobban tudja, kérem, szóljon! - nagyon sok hétköznapi rövidítést használnak, különöse igaz ez a számokra. A -kymmentä utótag helyett rendszeresen csak annyit mondanak, hogy -kyt. Nyilván nem követendő, csak példa volt.
Jól teszitek, hogy gyakoroltok, az itteni tanfolyamon elég gyorsan haladunk, ha nem lenne előképzettségem, sokkal nehezebb dolgom lenne! Megpróbálok valamilyen on-line gyakorlófüzetet keríteni, amiben a megoldás is szerepel, az önellenőrzés tényleg nagyon fontos, ezzel a problémával én is találkoztam. smile
Az ä az e-hez hasonlító hang - nem tudok németül, állítólag ugyanaz/nagyon hasonlít rá, tehát nyitott 'ee', a finn e pedig az é-re hasonlít inkább. Szerencsére a kiejtéssel nincs nagy gondunk, ellentétben az összes többi nyelvvel, akiknél hiányzik az ö, ü, stb. Visszafelé már nem érvényes, ha egy finn akar magyarul tanulni, nagyon-nagy bajban van...

Ezt a remek gyakorló-címet már többen is ajánlották előttem:
http://donnerwetter.kielikeskus.helsinki.fi/finnishforforeigners/parts-index.htm
112.
kirahvi
15 éve
Szia Kirahvi!
Köszi a címeket, utánaérdeklődök mindenképp.
Úgy vetem ki a szövegkörnyezetbőól h te kinn vagy/élsz. Nehéz megtanulni a nyelvet? Nehéz az élőbeszédet megérteni?
111.
Lauria
15 éve
A hozzászóláshoz előbb be kell jelentkezned.