FinnHun finn-magyar-angol internetes szótár és szókincstár

finnországi állások

Gondolom, aki komolyabban keresett már állást Finnországban az ismeri ezt a két linket, de talán a többieknek hasznos lehet: http://www.mol.fi/tyovoimapalvelut/paikat/ és http://europa.eu.int/eures/main.jsp?lang=en&acro=job&catId=482&parentId=52&level=2 az eures sajnos sokszor nem működik, a telítettség miatt, érdemes munkanapokon délelőtt próbálkozni smile
itt további linkek vannak a témával kapcsolatban: http://www.mol.fi/tyopaikat/index.html
Sikerese keresgélést mindenkinek!

Piros
Bocsi mindenkinek rászabadultam a netre...egy kellemes vihar jó pár napra elvágott tőle....

Állás a mol.fi oldalon. Finnül van általában, jah és leginkább már itt lévő jelentkezőket várnak.


Lakás pl.asunnot.fi oldalon,finnül itt is.

EU-s TB kártya kell (áltlában nem tudnak mit kezdeni vele, én már több mint fél éve várok a finn TB kártyámra de a bürokrácia itt is bürokrácia....) jah, a fogam rendetlenkedik, két hónap múlvára kaptam időpontot fogorvoshoz (kövezzetek meg de nincs éppen 200 euró magán fogorvosra, ha lenne kártyám akkor nem lenne gáz...)

születési anyakönyvi kivonat, családi állapot igazolás kell a renszerbe való bekerüléshez (erre már azt se tudom mióta várok...)

és nekem -bár egyedül vok- de minden megtakarított pénzem (2300euró) az első két hónapban elfogyott- jó magyar mentalátással nem okozott gondot rizses-répás-krumplis levesen élni, ma se okoz

Most hirtelen ennyi jutott eszembe, és megint haldoklik a net...ha van kérdés -itt főleg rád gondolok kedves CsisziOOoooo (pláne azok után hogy ki lettem osztva)- akkor nagyon szívesen válaszolok, már ha tudok.
104.
solomty
13 éve
CsisziÓÓóóóóó....

A magyar mentalitás inkább az amit te csinálsz. Ha nem tetszik a véleményem vagy amit írtam semmi baj, de forgasd ki a szavaimat. Én miattam ide az jön aki akar, de ITT nem én vagyok a Jani, meg nem is te, ugyebár.... Ha kicsit körbekérdezel olyanoktól aki voltak már itt és beszélnek pár nyelven akkor hallani fogsz hasonló véleményeket. A finnek nem befogadóak, félénkek -néha ezért nem hajlandóak angolul megszólalni- és nem rajonganak a külföldi munkaerőért (amivel általában nem tudnak mit kezdeni).

Nem tudom hogy te hogy éreznéd magad ha mindened meglenne ami egy normális álláshoz kell a "szorgos magyarnak" csak éppen állást nem akarnak adni, mert itt külföldinek lenni inkább probléma mint pozitívum (álláskeresésnél).

Ha pedig te arra akarod buzdítani nemzeted fiait hogy mindenüket fel/eladva idejöjjenek és itt szembesüljenek a nehézségekkel valamint a több hónapos várakozással (ami zabálja a magyaro amúgyse sok pénzét) akkor jó neked.
Én viszont szerettem voln átadni a saját tapasztalataimat, nyíltan beszélni a saját bőrömön tapasztalt kellemetlenségekről és néha idegtépő nehézségekről. Pont azért, hogy akik hasonló ugrásra készülnek mint amit én vittem véghez tájékozottabban és sokkal jobban felkészülten tehessék ezt meg. Ebben nem látom hol a tipikus 'magyar mentalitás'.
103.
solomty
13 éve
Kedves P.K.!

Nagyon kedves vagy és szimpatikus is! wink Nem szerettem volna hogy az jöjjön át hogy az itteni élte rémálom. Mindössze arra szerettem volna felhívni a figyelmet hogy itt külföldiként (mindegy hogy magyar vagy más nemzet) meglehetősen nehéz állást találni. A Helsingin sanomat angol oldalai sok ilyen cikk van,pl. Marrying into Finland nagyon őszinte és megdöbbentő cikk.

Illentve még azt is fontosnak tartottam hogy felhívjam a figyelmet arra, hogy nyelvtudás igenis kell méghozzá mindenhová, nem csak Finno.-ba. Itt az angol nyelvtudás jó ha van csak éppen nagyon kicsi a reális esély arra hogy csak ilyen nyelvtudással állás is lesz.

Azt is értem hogy az 1700 eurós kereset nekünk hatalma összeg, itt se rossz egyátalán. Én sok külföldit ismerek akik már 1,5-2 éve élnek itt, szépen beszélik a nyelvet, de nincs munkájuk, vagy valami gagyi melóval 400-600 eurót keresnek. Abból nem lehet megélni.

Szóval, még egyszer. Nem rémísztgetni szerettem volna csak reálisabb képet adni az itteni lehetőségekről. Azért is igyekeztem egyes szám első személyben írni- mert ugye mindenkinek van ismerőse aki ismer fantasztikusan szerencsés embereket, akik zéró nyelvtudással és 20 euróval a zsebükben mára háztulajdonosok külföldön...tounge Én úgy véltem jó másféle véleményt is hallani. Az általam adott információval meg mindenki azt kezd amit szeretne (legalább a szándék segítő volt).
102.
solomty
13 éve
UI: Ja és a Selektával voltam kint:
101.
zaki
13 éve
Hello!
hát igaza van Gerdának, én egy évig dogoztam finben, Raisioban festöként. Családal,de miest betört a válság hazaküldtek.A finek nagyon védik a munkahelyüket,de viszont amig dolgoztam nagyon meg becsülttek és ember számba vettek.
Meg gazdagodni nem nagyon lehet, de kiszámithatobban lehet élni.
100.
zaki
13 éve
Szia!

Nem tudok mindig ide fellépni ezért ha kérhetem akkor írjatok mailt!

tiimari##kukac##vipmail.hu -ra.

Köszönöm előre is!

Katus
99.
katus
13 éve
Kedves P.K.
Azt kell, hogy mondjam, hogy minden tisztelet a Tiétek, hogy 3 gyermek mellett ezt bevállaltátok. Nekem ugyan nincs gyerekem, de nagyon szimpatikus a finnek részéről az a felfogás, hogy ha látják a családfőn, hogy dolgos ember, akkor azt monják, hozzd a családod is telepedjetek le itt. ( nagyon kevesen lakják finnországot az ország területéhez képest) A selektánál is be kellett írni, hogy a családot vinnéd-e magaddal. Az Én ismerősöm többször dolgozott már finnországban, és nem volt gond se a fizetéssel, se a munkával. Viszont ahogy bejött a válság haza kellett jönnijük. Hiszen a finneket részesítették előnyben, ami persze jogos. De lassan már vége a válságnak.....Az Én párom nagyon nehezen vette rá magát, hogy egyáltalán elkezdjük külföndön munkát keresgélni. Ő teljes mértékig "local patriota", de belátta, hogy itthon nem tudunk elindulni sem az életben, pedig keményen dolgozunk mind a ketten.
98.
Gerda
13 éve
Helló, mindenkinek!
Igen, Gerda, én is regisztráltam, (illetve a férjem) a Selektánál. Vissza is jeleztek, hogy jelenleg nincs a számára megfelelő (?) munka. Igaz, Ő hegesztőként regisztrált, és azt mondják, a fémipar elég telített. Úgy hallottam, hogy már többen kijutottak a Selekta segítségével. Ahogy mondod, mindent meg kell próbálni. Valami majdcsak összejön....most úgy fest, hogy a férjemnek össze is jött. De gyorsan le is kopogom!!!!
Ő már dolgozott külföldön két alkalommal. Az első Franciaországban volt, két hetet volt ott, de csak ült a szállón, mert munka nem volt! Tulajdonképpen kirepült, megnézte Annecy-t és hazajöt (kicsit mínuszosra állítva a családi kasszát!) Második próbálkozás: Belgium. Itt is sikerült két hetet eltöltenie, és hazajött, mert nem fizették ki az embereket, már több hónapja! Persze Őt sem fizették ki....gondolhatjátok, ezek után nem igen mertünk külföldben gondolkodni egy darabig!
Harmadik próbálkozás: Belgium! Ismét! Ugyan az a cég, akik nem fizettek, de csalók el, új vezetés....bátor húzás, nem? De megdöntöttük az 'egymástól távol' rekordját! Már három hete kint van, és van munka, és van pénz! Csak remélni tudjuk, hogy mindez így is marad!
De bizony mindennek ára van ám!!!!!
És ezt egy három kisgyerekkel magára maradt, 35 éves anya mondja nektek! Nagyon nagy árat kell fizetni a sok pénzért! Nem beszélve a lelki teherről, ami ezzel jár.
Na, ezért szeretnék én Finnországba menni, CSALÁDOSTUL!!!!!
Fiúk, lányok, nehéz az élet!
97.
P.K.
13 éve
Sziasztok.

Szerintem már az is jó jel, hogy így egymásra találtunk. Eddig bármilyen finn fórumon írtam, senki nem reagált. Lehet az is, hogy rossz helyen keresgéltem. Erről a 3 hónapos előre tervezésről Én is hallottam. A Selektánál, Ti regisztráltatok? Nem tudom ér-e valamit, de azért biztos, ami biztos Én regisztráltam. Van olyan ismerősöm is, aki a selektán keresztül jutott ki. Mindent meg kell próbálni...
96.
Gerda
13 éve
Na sziasztok,erröl beszéltem "solomty" azt mondta a levelével:csak ide ne gyertek mert itt olyan rossz,meg vagyunk itt már elegen,az én munkámat akarjátok elvenni? magyar mentalitás.Azzal mindenki tisztában van hogy nem könnyü kint sem nyelvtudás nélkül szinte lehetetlen,de hát azt is irhattad volna,hogy erre és erre kell figyelni,itt és itt lehet intézni ezt és ezt.Nem kell osztani az észt,nem királynak akar menni senki hanem dolgozni keményen,de ha letudtam a 8 órámat ugy mehetek haza a családomhoz hogy nem azon kell rágodni mire lessz elég a minimálbér.Ennyit"solomty"-nak.Miért Finnország?mert nincs telitve magyarral aki lehuzna pénzzel,Dubai meg tul meleg bár a minimál bér 500.000 Ft,ha gyulaira vágyom 2 ora alatt itthon vagyok.Tréfát félretéve talán csak azért mert élhetö országnak tünik a hallomások alapján.Az ismerösöm azt mondta szeptember körül lesz egy kis mozgás,mivel kint 3 hónapra elöre tervezik meg mennyi a megrendekés menyit kell gyártani mert ennek fügvényében veszik fel a munkaeröt.Remélem sikerül valamit összehozni,csak addig birjuk ki valahogy amig kijutunk.
95.
Csiszi00
13 éve
Sziasztok.

Én jókat hallottam a Finnekről, barátságos nemzet. Hogy miért pont finnország? Nem rajongok túlságosan a 40 fokos melegért....ott ilyen jó idő sosincs. Tetszik a kultúrájuk, a mentalitásuk. Imádom a hegyeket, a tavakat.... Kedvenc együttesem is finn nemzetiségű. Ami a legfontosabb talán, hogy ott látok esélyt egy jobb életre. Szeretnék továbbtanulni, de itthon nem tudom kifizetni az egyetemet, kint lenne rá esélyem, ha megtanulom a nyelvet. Nekem ilyen terveim vannak. Majd meglátjuk hogy alakul. Optimista vagyok, bízok benne, habár már régóta várok a lehetőségre.
94.
Gerda
13 éve
Helló mindenkinek!
Megmondom őszintén, hogy Solomty, a te üzeneted elrettentett, de CsisziOO, te megnyugtattál!
Nyilván át kell gondolni alaposan az egészet. Elindulni az nagy döntés.
Hogy miért ne sikerülne? És ha mégse??? De fő az optimizmus! Itthon az élet....hát...ahhoz sok a pénz, hogy éhenhaljunk, de egyről a kettőre jutni egyszerűen nem lehet!!
Kapcsolatok nélkül munka, lakás....biztosan nem menne. De sok országban sok magyar fő- és alvállalkozó foglalkoztat magyarokat, és még nyelvtudás sem kell! Ezek a cégek, vagy vállalkozók intézik (többnyire) a szállást, munkavállalást....stb. (a férjem tapasztalataiból tudom) Vagy ilyesmire Finnországban nincs lehetőség?
A magyarok munkáját és szaktudását, (még ha nem is végzettsége az, amit csinál) az egész világon elismerik. Szóljatok, ha tévednék! Sok országban azért (IS!!!) alkalmaznak magyarokat, mert 'olcsó' munkaerő vagyunk! Adott ország polgára annyiért nem akar dolgozni, de szegény magyarnak, az micsoda pénz! Vagy ezalól is csak Finnország lenne kivétel?
Én azt hallottam az országról, hogy ('rokonok' lévén!) szeretik a magyarokat! Ha nem így lenne, nagyot csalódnék!
Azért kíváncsi lennék, hogy nektek miért pont Finnország? Gerda? CsisziOO, neked? És te Solomty, miért mentél oda, és vagy még mindig ott, ha ilyen 'rémálom' ez az ország? Vagy neked sikerült megtalálni a számításaidat? Vagy nem?
93.
P.K.
13 éve
Szia.
Az Én ismerősömnek, aki dolgozott odakint teljesen msok voltak a tapasztalatai. Ő Raahe - ben, és Vaasa - ban is dolgozott. Szerették Őket a finnek. Segítettek Nekik a hivatalos ügyekben is. Angolul persze beszél az ismerősöm, de csak alap szinten. Szolgálati lakást is kaptak. Van a ki még most is kint dolgozik, sőt már a családja is kint él. Csak a kezdet nehéz, de hol nem? Ha látják rajtad, hogy dolgozol, tanulod anyelvet, befogadnak. Sok magyar él odakint.
" Miért ne sikerülne?"
92.
Gerda
13 éve
Az ismerösöm 0 nyelvtudással van kint 1700€ keres igaz a gépre finnül van irva,de miután megmutatták neki megtanulta,A lakást 300€-ért bérli rezsivel együtt,igaz a butorokat kipakolásból szedte össze,de autot már 2 szor cserél,fiatalabbra,2 éven belül.Aki kimegy az nem meggazdagodni megy hanem megélni,itthon becsületes munkával csak éhenhalni lehet.Ki akar igy gyerekeket,persze segélyekböl el lehet tengödni.Ettöl csak jobb lehet sok embernek sikerült már nekem miért ne sikerülhetne?
91.
Csiszi00
13 éve
Pár hónapja Finnországban élő magyarként szeretnék megosztani egy-két tapasztalatot.

Nyelvtudás (angol, finn és néha svéd- a finnek mindegyike beszéli ezeket a nyelveket) egyszerűen nemhogy Finnországba de semmiféle országba nem lehet kivándorolni. A magyart csak magyar érti.
Az angol és finn nyelvtudásnak egy erős középfokú nyelvtudásnak kell lennie min., ha az ember el akar indulni Finnországban. Ezen tudás nélkül se hivatalos ügyet, se lakást bérelni se állást találni nem lehet.

Ha a nyelvtudás meg van, akkor is fel kell készülni arra hogy a finn munkáltatók a finn munkavállalókat részasítik előnyben, nem a külföldit.

A finn rendszerbe (tb, adó, stb.) való bekerüléshez is min.fél év de akár 2 év(!) is kellhet, ugyanis itt minden agyon van szabályozva. Ezen idő alatt szinte lehetetlen állást találni, legalábbis legálisat, így kell annyi spórolt pénz hogy az ember túlélje ezt az időszakot.

Idénymunkákat viszonylag könnyű kapni, de Finno. még a finnek szerint is igen drága, viszont ilyen munkákból nemigen lehet megélni. Egy olcsóbb albérlet pl.350-500 euró/hó között van, és a bérlőnek magának kell bebútoroznia(nah, már az se kevés pénz...). Az élelmiszerek nagyon drágák, a közlekedés meg egyszerűen méreg drága.

Külföldről nem gazán lehet finn állásokra pályázni, mert legtöbbször a nyelvtudáson kívül feltétel a finnországi lakcím is.

És végül, a "nyelvkönyvi finn" nagyon eltérő a beszélttől, így a kezdő nyelvtanuló legtöbbször semmit sem ért abból amit mondanak.

Szép ország Finnország- már annak aki odavan a fenyőerdőkért és a sziklákért- és az életszinvonal sem rossz, a finnek számára. Itt külföldinek lenni nagyon nehéz, sok a diszkrimináció, és ha az ember jól akar itt élni az több éves kemény munkán és jó nagy adag szerencsén múlik.
90.
solomty
13 éve
A hozzászóláshoz előbb be kell jelentkezned.